Základní škola náměstí Míru
"Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš sám."
(neznámý autor)

Pohled do tajného světa hnízdění modřinek

Kolem 20. března si naši budku s webkamerou vyhlídli sýkorky modřinky a hned se pustily do díla. Skoro celý měsíc pilně samička Leontýnka stavěla hnízdo: základ mech, pak peříčka, která se snažila cupovat na menší kousky, a zapracovávala je zobáčkem do mechu. Jako zpestření potravy si spolu s Vendelínem pochutnávali na pupenech třešně. Kolem 13. dubna začala snášet vajíčka – měla jich celkem 12. Na vejcích sedí pouze samičky, ale Vendelín nosil Leontýnce potravu, jinak se v budce vůbec nezdržoval. Malá ptáčátka se začala klubat 4. května. Počasí jim však nepřálo, hodně se ochladilo, a tak Leontýnka nevěděla, co dřív: zda zahřívat nebo nosit potravu, protože díky ochlazení bylo hmyzu málo a Vendelín nestíhal opatřit tak velké množství potravy. Protože ochlazení bylo velké a dlouhé, podařilo se jim odchovat jen dvě mláďata. Ornitolog nám vysvětlil, že to v letošním roce nebyl výjimečný případ. Ptáčátka byla překrásná (jedno bylo větší a průbojnější- to je také normální) a opustila hnízdo 26. května kolem 8. hodiny ranní. Přejeme jim hodně štěstí a doufáme, že se jim bude dařit.

Zajímavosti

  • Stavebním materiálem je mech a tráva, kotlinka je vystlána srstížíněmi a peřímHnízdo staví pouze samice po dobu 4–12 dnů ( v našem hnízdě to trvalo více než 20 dní), občas s přinášením materiálu pomáhá i samec. Hnízdečko je ve srovnání s jinými druhy pěvců velmi hebké.
  •  Hnízdí 1–2× ročně od dubna do července. Snůška je v porovnání s mnoha jinými pěvci poměrně početná a většinou obsahuje 9–13 bílých, červenohnědě skvrnitých vajec. Snášena jsou denně, někdy i ve vícedenních intervalech.
  • V době hnízdění se u samic všech druhů našich pěvců vytváří hnízdní nažina, aby zahřívání bylo intenzivní: na bříšku dojde ke ztrátě prachového opeření a následnému zvýšenému prokrvení této oblasti zvětšením krevních cév a vlásečnic.
  • Samice začne snesená vejce zahřívat najednou a na vejcích sedí sama 12–14 dnů a samec ji během tohoto období přináší potravu. Mláďata jsou krmena oběma rodiči a hnízdo opouštějí ve stáří 15–23 dnů.
  • Mláďata setrvávají s rodiči i přes zimu a poprvé hnízdí ve druhém kalendářním roce života.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled do tajného světa hnízdění modřinek