Základní škola náměstí Míru
"Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš sám."
(neznámý autor)

Novinky ze školní zahrady

Čmeláčí úl – červen

Na jaře jsme se snažili odchytávat hledající čmeláčí samičky a nabízeli jsme jim náš čmeláčí dům. Žádná hledající čmeláčice se v něm však nezabydlela, a tak jsme oslovili přátele čmeláků ze spolku Čmeláci Plus. MUDr. Karel Svoboda má úly se čmelákem skalním a osadil nám náš úl čmeláčicí Amálkou. Když se vylíhly první dělničky, musely se naučit překonat bezpečnostní klapku, která chrání úl před  zavíječem. Je to noční motýl, jehož housenky čmeláčí hnízdo zapředou pevnou hedvábnou hmotou a zcela zničí. https://youtu.be/PXXPuyD4of4 
První červnový den nám jiný přítel čmeláků pan Ondřej Herzog přivezl náš úl a vyprávěl dětem zajímavosti o čmelácích. Když jsme úl otevřeli, chvilku jsme s napětím čekali, až nejodvážnější dělnice vylétnou. Ty si nejprve zmapovaly terén, odlétly a za chvíli se vracely s první potravou do úlu. Udivilo nás, jaké mají orientační schopnosti. Moc děkujeme za pomoc a o čmeláčky se budeme pečlivě starat.

 

Brigáda rodičů 1.A – červen

Rodiče prvňáčků dokončili obrubu kolem geokoutku, vypleli rovinku před učebnou a posekali trávu strunovou sekačkou. Příjemné odpoledne zakončili u ohně. 

 

 


 

Nocování s pozorováním ptačího světa – květen

V návaznosti na ornitologickou vycházku se žáci z Ekologických praktik v pátek 24. 5. 2019 navečer sešli na školní zahradě, aby na ní přespali a mohli ráno pozorovat a sčítat ptačí druhy v rámci zapojení do soutěže Živé zahrady.
Náš pobyt na zahradě začal shrabáním posekané trávy, přípravou dřeva na oheň, postavením velikého stanu a vynesením nových laviček. Při práci jsme měli i čas pozorovat ptáky na zahradě i dění v budce naší hnízdící modřinky, které každým dnem vyletí dva potomci. Na ohni jsme si opekli buřty a sladké trdelníky. Po setmění jsme se vydali do ruprechtického kostela Sv. Antonína Paduánského, který byl v rámci Noci kostelů otevřen pro širokou veřejnost, vystoupali jsme na kostelní věž, v tichých tónech hudby jsme si u oltáře napsali přáníčko a zapálili si svíčku, ve farní kavárně se občerstvili čajem a koláčky. Skoro k půlnoci jsme se unaveni zachumlali do svých spacáků a usnuli. V brzkých ranních hodinách některé z nás probudil ptačí zpěv, ale to se nám ještě nechtělo z vyhřátých spacáků do chladného rána vylézat. Po šesté hodině jsme už byli všichni probuzeni a za svitu ranního sluníčku a ptačího zpěvu jsme vstali. Pozorovali jsme ptačí druhy pro sčítání Českého svazu ochránců přírody, kterých bylo opravdu hodně – strakapoud velký, sýkora modřinka, kos černý, zvonek zelený, pěnice černohlavá, rorýs obecný, straka obecná, poštolka obecná, budníček menší, hrdlička zahradní, holub hřivnáč, vrabec domácí, rehek domácí, a ještě z pátečního večera kachna divoká, která nám létá na jezírko.

 

Projektové dny – květen

V rámci výuky přírodopisu se pro žáky 7. A a 7. B uskutečnil výukový program na školní zahradě s názvem Ptačí říše. Během šesti vyučovacích hodin se žáci formou skupinové práce dozvěděli informace o vybraných zástupcích ptáků, zkoumali, jaké vlastnosti má ptačí pero, zamýšleli se nad tím, co způsobí ptákům znečištění peří, uvědomovali si různé podmínky hnízdění ptáků, pohybovou hrou si vyzkoušeli, jak ptáci získávají potravu… Během pobytu na školní zahradě měli žáci možnost pozorovat různé ptačí druhy a živý videopřenos z budky, ve které nám hnízdí sýkora modřinka. 

 

Nové lavičky – květen

Jeden z našich věrných tatínků vyrobil překrásné lavičky, které budou na naší zahradě všestranné využití. V sobotu 1. června některé z nich s pomocí dalších brigádníků zabetonovali. Práce jim šla pěkně od ruky a my děkujeme!
 

 

 

 

Broukoviště – 9. května

Na školní zahradu přišlo několik dětí ze 6. a 5. třídy. Kluci částečně zapustili staré trouchnivějící kuláče dřeva do země, aby se larvy brouků mohly v klidu vyvíjet. Dívky zasadily cínie, astry a slunečnice a natíraly nové lavičky.

 

Modřinky – duben, květen

Celý měsíc pilně samička Leontýnka stavěla hnízdo: základ mech, pak peříčka, která se snažila cupovat na menší kousky, a zapracovávala je zobáčkem do mechu. Jako zpestření potravy si spolu s Vendelínem pochutnávali na pupenech třešně. Kolem 13.4. začala snášet vajíčka – měla jich celkem 12. Na vejcích sedí pouze samičky, ale Vendelín nosil Leontýnce potravu, jinak se v budce vůbec nezdržuje. Malá ptáčátka se začala klubat 4. května. Počasí jim teď nepřeje, hodně se ochladilo, a tak Leontýnka na nich pečlivě sedí a zahřívá je. Vendelín nosí potravu a musí se pořádně ohánět, aby všechny uživil.

 

 

 

Špačci – duben

Tři páry špačků svedli tuhý boj o dvě budky. Na 1. máje se jedné ze dvojic vylíhla mláďata a při krmení křičí z plných plic.

 

 

 

 

 

 

Čmeláci – duben

Celý měsíc jsme se snažili odchytávat hledající čmeláčí samičky a nabízeli jsme jim čmeláčí dům, nakonec si čmeláčice vybrala myší díru vedle hmyzího domu a tam se zabydlela. Doufáme, že se jí tam podaří odchovat nové čmeláčky.

 

 

Včelky samotářky – duben

Jsme moc rádi, že včelky samotářky a další hmyz našel cestu do našeho hmyzího domku a pomalu se tam usídlují.

 

 

 

Jarní práce – duben

Zasadili jsme trvalky na květinové záhony a těšíme se, že během léta a podzimu krásně pokvetou. Po okrajích zahrady sázíme byliny, které rostou v lese na jeho okraji. Kolem jezírka kvetou překrásně žluté blatouchy a petrklíče, dosazujeme další rostlinky. Také jsme osázeli 9 truhlíků muškáty a šikovný tatínek se svými dětmi na ně vyrobili dřevěné obaly.

 

Budky jsou obydleny – 23. a 24. 3.

A je to tady! V sýkorníku s web kamerou máme modřinky, pilně nosí materiál na stavbu hnízda. Moc se těšíme, že je budeme moci pozorovat i v budce. V sobotu 23.3. přilétli do Ruprechtic špačci. Bylo krásné počasí, pásli se na trávě a hlasitě švitořili. Hned zkontrolovali svoji budku, ve které loni vyvedli mláďata. Nechtěli se nechat vyfotografovat, tak jsem je nerušila…

Prořez stromů, údržba jezírka – březen

Dendrolog provedl zdravotní a stabilizační řez velkého javoru,  který vévodí naší zahradě, ochotný tatínek se pustil do prořezávání ovocných stromů. Také jezírko potřebovalo jarní údržbu.

 

Ptačí budky připraveny na nájemníky – jarní prázdniny

Přes zimu ve vyčištěných budkách přespávali ptáčci, takže jsme je opět vyčistili a pevněji připevnili. Doufáme, že se v nich brzy někdo zabydlí.

 

 

 

 

 

První poslové jara – 6. 3. 2019

Na chvilku vykouklo slunce, rozkvetly krokusky a prolétly se první včelky…

 

 

Obyvatelé ptačích budek – únor 2019

Na konci února navštívil žáky ne ekologických praktikách Jan Zeman, který se stará a 3400 ptačích budek v Jizerských horách. Dozvěděli jsme se velké množství zajímavostí nejen o ptačích nájemnících, ale i ostatních živočiších, kteří si budky také volí za svůj domov. Obdivovali jsme překrásné fotografie všech obyvatelů budek. 

 

 

Výroba keramických dekorací na zahradu – únor, březen 2019

Jaro tady bude za chvilenku, a tak se děti ze 7. tříd vrhly na výrobu keramického totemu, který na jaře ozdobí naši zahradu. Osmáci zhotoví pítka pro hmyz a ptáky a šesťáci keramické kachle.

 

 

Nová žádost o grant - únor 2019

Napsali jsme a podali žádost o nový grant na zlepšení výuky EVVO na naší školní zahradě, ze kterého bychom chtěli pořídit informační cedule ke všem vytvořeným biotopům. Texty k jednotlivým stanovištím vytvoří sami žáci 2. stupně v rámci předmětu Ekologická praktika. Informační cedule budou ve stejném stylu jako již pořízené naučné tabule, tedy ze dřeva, od společnosti Lesní svět s. r. o.

 

Ptáci na krmítku - prosinec, leden, únor  - 2018/19

Chodíme krmit ptactvo, prosekáváme led na jezírku. Ve školní družině se děti dozvěděly spoustu zajímavostí o našich ptácích na krmítkách. Zúčastnili jsme se také prvního celorepublikového sčítání ptactva na krmítkách. Děti na ekologických praktikách jim „navařily“ lojové koule a další pochoutky ze semínek, oříšků, mandlí a rozinek. Vše donesli na školní zahradu, kam si s sebou vzali i dalekohledy a poznávací klíče, aby mohli pozorovat ptačí druhy, jež se na naší zahradě vyskytují. A překvapení bylo veliké! Viděli jsme kosy, sýkorky, strakapouda, vrabce, straku, zvonky, čížky, pěnkavy a dokonce i několik hýlů. Přípravu i pozorování jsme si moc užili a doufáme, že se ptáčci se na naši zahradu budou stále vracet a někteří z nich u nás i zahnízdí.

 

Domečky – listopad 2018

Paní ředitelka nechala postavit pro děti dvojdomeček, ve kterém si budou moci hrát nebo pracovat ve skupinkách.

 

Nové stromky – listopad 2018

Vedle pódia jsme zasadili jedlý kaštan. Ke třem novým jablůňkám, které zasadily děti na jaře, přibyly dvě třešně, jež zasadil tatínek, který se nabídl, že se bude starat o ovocné stromy. Vybral kombinaci odrůd Rivan-Karešova-Burlat-Kaštánka, které by měly rodit v červnu. Pochutnáme si my i špačci! Nemůžeme se dočkat první úrody.

 

Kamenná zídka a líhniště pro plazy a ještěrky – říjen 2018

Tatínkové nám pomohli postavit suchou zídku z kamenů, děti při ekologických praktikách k ní připojili líhniště.

 

 

 

Geokoutek – říjen 2018

V říjnu 2018 jsme zavolali na pomoc tatínky (přišel dokonce i jeden dědeček), kteří nám pomohli zbudovat geokoutek. Vévodí mu velký žulový soliter, který nám z ruprechtického lomu muselo přivézt auto s jeřábem. Kameny do geokoutku nám pomohl získat Ing. Otto Kučera z Lesů ČR. Děti od této chvíle poznají každý kámen!

 

 

Hmyzí hotel – říjen 2018

Když tatínkové dokončili molo, vrhli se na výrobu hmyzího hotelu, který děti při ekologických praktikách osadily hmyzími a čmeláčími domečky, jež v zimě zhotovili žáci 7. A, B a 8. třídy. Součástí této stavby je i překrásný domeček pro ježka a úkryt pro další drobné obratlovce.

 

 

Ježeček – říjen 2018

Na naší školní zahradě žije ježek východní, před zimou jsme ho přikrmovali. Nevíme, zda zimu přečká v našem překrásném domečku vystlaném voňavým senem, nebo zda se zachumlá do hromady listí, kterou jsme mu vytvořili pod mirabelkovým keřem.

 

 

 

Projektový den 2. A a B -říjen 2018

Děti si prohlédly hmyzí hotel, škvoří domečky, čmelíny, plazník a hledaly ptačí budky. Společně si prohlédly výukové tabule. Ale největší radost jim udělal pocitový chodníček. 

 

 

Projektový den 7. A a B – říjen 2018

Ani tentokrát nás počasí nezklamalo. Tématem byl HMYZ. Díky smyslovým a pohybovým hrám si děti vyzkoušely, jak se hmyz dorozumívá a jak těžce pracuje nebo jaký je úděl opylovačů. Hmyz jsme také zkoumali pod mikroskopem. Důkladně jsme prozkoumali tykadla, složené oči, ústní ústrojí, nohy a křídla. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o životě včel.

 

Projektový den 1. A a B – září 2018

Naši prvňáčci poprvé navštívili zahradu a moc se jim zde líbilo. Paní učitelky pro ně připravily projektový den Zahrada všemi smysly. Děti použily při vnímání zahrady všechny smysly, při plnění dalších úkolů využily i nové naučné tabule. Na závěr se prošly po pocitovém chodníčku a zvládly to i se zavázanýma očima.

 

 

Projektový den 5. a 6. A – září 2018

Krásný zářijový den strávili na školní zahradě i páťáci a šesťáci. Tématem byla VODA. Pozorovali jsme život kolem jezírka, pomocí vybavení z badatelských batůžků jsme nalovili nejrůznější vodní breberky, které jsme zkoumali pod mikroskopy a určovali podle klíče. Naše nadšení nebralo mezí.

 

 

Škvorovníky – září 2018

Při ekologických praktikách vyrobily děti s paní učitelkou překrásné domečky pro škvory. Jsou totiž velice užiteční, živí se například mšicemi. Doufáme, že se jim v našich domečkách bude v zimě něco hezkého zdát.

 

 

Molo u jezírka – září 2018

Dva šikovní tatínkové postavili u jezírka molo, ze kterého mohou děti bezpečně pozorovat život v jezírku a nabírat vzorky k dalšímu zkoumání.

 

 

 

Brigáda rodičů žáků ze 3. A – září 2018

Rodiče společně s dětmi upravili okolí pocitového chodníčku, který naplnili čerstvými náplněmi. Také jsme zvelebili chodník kolem školní zahrady. Dobrůtky upečené na ohni chutnaly báječně.

 

Lekníny – srpen 2018

Na začátku srpna poprvé vykvetly lekníny, které jsme zasadily v listopadu 2017. Jsou překrásné…

 

Jezírko – srpen 2018

Napustili jsme ho na konci listopadu roku 2017, na jaře jsme ho osázeli vodními rostlinami, pracné byly terénní úpravy okolí. Na jaře se v něm znenadání objevili pulci. Již o letních prázdninách 2018 jezírko kypělo životem: prohání se v něm hejno malých karásků, žije v něm velké množství vodních breberek (největší z nich je brouk znakoplavka), létají kolem vážky a šídla, která do něj kladou svá vajíčka. Viděli jsme i užovku.

 

Výukové naučné tabule – srpen 2018

Během letních prázdnin jsme na školní zahradu zakoupili pět interaktivních naučných tabulí: Strom jako dům, Ptáci, Hmyz, Pexeso - rostliny, Otočné kolo - lesní stromy od společnosti Lesní svět s. r. o., které budou sloužit pro výuku EVVO na 1. i 2. stupni a pro ŠD. Tabule mají překrásné ilustrace a z druhé strany obrázků i zajímavé texty, ze kterých se děti dozvědí mnoho nového.

Novinky ze školní zahrady